Haberler

ANADOLU YAKASININ İKİNCİ METROSU ÜSKÜDAR-SANCAKTEPE 38 AYDA BİTECEK

Törende İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, Genel Sekreter Yardımcıları Muzaffer Hacımustafaoğlu-Hüseyin Eren-Ali Altıntaş, Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Yüklenici Firma Doğuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Talu ile bazı Belediye Şirketlerinin Genel Müdürleri ve çok sayıda vatandaş da yer aldı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, törende yaptığı konuşmada, yeni yatırımın hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.

Gençliğinin ve okul yıllarının buralarda geçtiğini, çamuru, bataklık yolların çilesini kendisinin de çektiğini kaydeden Bakan Yıldırım,nerelerden nereye gelindiğine işaret ederek, su, kanalizasyon, yol sorunları düşünülürken şimdi buralara metrolar yapıldığını belirtti.

Temel atma töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da ,tarihi bir gün yaşandığını ve törene katılanların şu anda tarihe tanıklık ettiklerini söyledi.

 

“Gelecek kuşaklar, bu metroyu kullanırken belki bizi hatırlamayacaklar ama biz insanlığa hizmet için yola çıktık” diyen Topbaş, göreve geldiklerinden bu yana 52 milyar lira yatırım yaptıklarını, bu yatırımların 24 milyarının ulaşımla ilgili olduğunu anlattı.

Planladıkları ulaşım sistemlerini birer birer hayata geçirdiklerini kaydeden Topbaş, “Şu anda 82 kilometrelik raylı sistemi 1 milyon 372 bin insan kullanmakta. İnşallah 2014'e vardığımızda 5 milyon yolcu raylı sistemleri kullanacak” dedi.

Başkan Topbaş, 20 kilometrelik hattın 38 aylık gibi rekor bir sürede tamamlanacağını belirtti.

Bu hattın bir özelliğinin de Kartal metrosunda olduğu gibi sistemin gerekirse makinistsiz de çalışabileceğini, gerektiğinde kendi başına yolcusunu alarak istasyonlara uğrayacağını, oradan da depolama alanına gideceğini ifade eden Topbaş, bunun dünyanın en ileri teknolojisi olduğunu bildirdi.

Kadir Topbaş, Kaynarca'ya kadar uzattıkları Kartal-Kadıköy metro hattının test sürüşlerinin tamamlanmak üzere olduğunu, onun da yakında hizmete gireceğini bildirdi.

 

564 milyon euro yatırım

Anadolu yakasının ikinci metro hattı olacak Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe metrosunun raylı sistem hattının tamamı yer altı tüneli şeklinde yapılacak. Metro hattı 564 milyon euroya mal olacak.

Kadıköy-Kartal metro hattında olduğu gibi Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının tamamında güzergah ve depo sahası trenlerin hareketi sürücüsüz olacak şekilde yapılacak.

 

Üsküdar-Sancaktepe 24 dakikaya inecek

 

Hat, 20 kilometre ve 16 istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2 bin 750 metre bağlantı tünellerinden oluşacak. Hatta 126 vagon hizmet verecek. Depo sahasının inşası da bu iş kapsamında yapılacak. Metro hattı 38 ay gibi rekor sürede tamamlanacak. Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe arası 24 dakikaya inecek. Hat, Marmaray Üsküdar istasyonu ile entegre olarak başlayacak ve Alemdağ Caddesi ile Şile Yolu Kavşağı yakınlarında son bulacak.

Söz konusu metro hattında Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe istasyonları yer alacak.

 

Çekmeköy-Sancaktepe'den yolculuk süreleri, Üsküdar 24, Kartal 59, Yenikapı 36, Taksim 44, Hacıosman 68, havalimanı 68, Olimpiyat Stadı 78 dakika olacak.