Haberler

“Ask me!” Yabancı Yolcu Memnuniyetini Arttırma Projesi

Metro İstanbul, yerli ve yabancı yolcuların memnuniyetini arttırmak ve potansiyel iyileştirme alanlarına yönelik bilgi toplamak üzere 2014 yılında başlatılan Ask Me projesi 2015 yılında da kaldığı yerden devam ediyor! Metro İstanbul tarafından geliştirilen projenin ikinci ayağı, 1 Temmuz 2015 tarihinde sahada uygulanmaya başladı. Proje 21 Eylül’e kadar devam edecek.

 

Proje kapsamında 2.5 ay boyunca iki ayrı vardiya sisteminde çalışacak 39 Ask Me personeli, her gün 09:30-15:00 ve 15:00-20:30 saatleri arasında istasyonlarda yerli ve yabancı yolculara hizmet veriyor. Proje kapsamında çalışan personelin tamamı Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde öğrenim gören öğrencilerden seçildi.

 

Kurum bünyesinde ikinci kez gerçekleştirilen ve aynı zamanda önemli bir sosyal sorumluluk inisiyatifi olan proje, büyük bir başarıya imza atarak, İstanbul’da ulaşım için raylı sistemleri tercih eden yerli ve yabancı yolculardan şu ana kadar tam not aldı.

 Ask _me (18) (Medium)

12 istasyonda 39 kişi görevlendirildi!

Projenin araştırma safhasında ihtiyaçları belirlemek üzere, İstanbul Kültür Turizm Müdürlüğü’nün 2014-2015 yılları içerisinde yayınladığı aylık raporlar incelendi ve İstanbul’a gelen turistlerin oranları bulunarak en çok hangi dillerin konuşulduğu tespit edildi. Ask Me personelinin çalıştığı alanlar, Metro İstanbul’un yıllık yabancı yolcu memnuniyeti araştırması da baz alınarak T1 Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı’nda tarihi yarımada içerisinde yer alan Beyazıt, Sultanahmet, Eminönü, Kabataş olmak üzere 4 istasyon, M1 Aksaray-Havalimanı Hattı’nda Atatürk Havalimanı, Aksaray ve Zeytinburnu olmak üzere 3 istasyon, M2’de Taksim, Şişli-Mecidiyeköy, Yenikapı, Vezneciler ve Eyüp-Pierre Loti Teleferik Hattı olmak üzere merkezi ulaşım istasyonlarını da içeren toplamda 11 istasyon olarak belirlendi.

 Ask _me (5) (Medium)

Ask Me personeli günde 8000 yolcuyla görüşüyor

Proje süresince, sahadaki Ask Me personeli kanalıyla Metro İstanbul’un sunduğu hizmet hakkında fikirleri alınan ortalama 8 binin üzerinde yolcuyla görüşülüyor.

 

Yaklaşık 2.5 aylık uygulama süresi boyunca Ask Me personeli, sahada birçok farklı ülkenin vatandaşlarıyla bire bir görüşmeler gerçekleştirme fırsatı yakalayacak. Ülkemizi ziyaret eden yabancı turistler arasında en yoğun şekilde raylı ulaşım modlarını kullanan yolcular arasında İranlılar başı çekerken, bunu sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Irak, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Arabistan gibi ülkeler izliyor.

 Ask _me (26) (Small)

Titiz bir eleme ve eğitim süreci

Mülakat kapsamında yazılı sınava giren katılımcılar ardından sözlü mülakata alındı. Mülakatlarda Metro İstanbul’un bünyesinde işletilen ve yabancı ağırlıklı yolcunun yoğun olduğu bölgelerde sıkça karşılaşılan soru, sorun ve olaylar temel alınarak farklı senaryolar işlendi ve projeye başvuranların yabancı dil yeterliliği kontrol edildi. Mülakatlar Arapça ve İngilizce senaryolar uygulanarak gerçekleştirildi.

 

Mülakatların tamamlanmasıyla, proje kapsamında hedeflenen 39 kişilik özel bir ekip kuruldu ve 24-25 Haziran tarihlerinde yoğunlaştırılmış bir eğitime tabi tutuldu. 9 Arapça ve 30 İngilizce bilen öğrencinin katıldığı projenin eğitim sürecinde birinci gün İstanbul’da raylı sistemlerin mevcut durumu, Metro İstanbul ve Ask Me projesi tanıtılarak, müşteri ile etkin iletişim kurma eğitimi verildi. Eğitimin ikinci gününde ise İstanbul’un tarihi ve kültürel mirası, müze, tarihi alanlar ve AVM gibi yerler hakkında eğitim verilirken, harita okuma ve hatlarda yön bulma eğitimi ile eğitim sona erdi. Eğitimin ardından proje çalışanlarına İBB Kültür A.Ş.’den İstanbul kültür haritası ve saha yelekleri temin edildi. Sahada kullanılacak çeşitli form ve dokümantasyon temin edilirken, proje kapsamında çalışacakları faydalı bilgilerle donatabilecek ve sahada pratik bir rehber olarak danışılabilecek özel bir el kitapçığı hazırlandı. Bunun yanında turistler ile iletişim kurulunca doldurulacak minik bir anket formu oluşturuldu. Ask Me çalışanlarını tanıtan kimlik yaka kartlarının ve saha planının yapılmasının ardından personel 1 Temmuz itibarıyla aktif olarak sahada çalışmaya başladı.

 Ask _me (25) (Medium)

Büyük bir sosyal sorumluluk projesi

Ask Me projesi, Metro İstanbul’un bugüne kadar gerçekleştirdiği en büyük sosyal sorumluluk projelerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Proje kapsamında Metro İstanbul, ikinci defa bu kadar sayıda üniversite öğrencisiyle doğrudan iletişime geçerken, projede görev alan öğrenciler de İBB ve iştirakleri ile İstanbul’da raylı sistemlerin işleyişini daha yakından tanıma fırsatı buluyor. Ülkenin seçkin üniversitelerindeki en iyi öğrencilerin değerlendirildiği proje kapsamında, geleceğin Ulaşım çalışanları şimdiden kendilerini yetiştirme fırsatı buluyor.

 

Ask _me (13) (Medium)