Haberler

M3 ve M1B hatları 14.06.2013 Cuma günü saat 15:00’da yolculu işletmeye açıldı

M3 Başakşehir Metro Hattı ve M1B uzatması açıldı

 

Başakşehir-Olimpiyatköy-Kirazlı Metrosu (M3) ve Otogar-Bağcılar-Kirazlı (M1B) uzatması 14 Haziran 2013 Cuma günü saat 15:00’te yolculu işletmeye açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ulaşım’dan üst düzey yetkililerin katıldığı açılışa basın mensuplarının ve vatandaşların ilgisinin yoğun olduğu gözlendi. Yeni metro hattı ile İstanbullular, Esenler Otogar’dan Başakşehir’e 30 dakikada ulaşabilecek.

 

 

İstanbul’un trafik sorunu çözmek, toplu taşımada hızlı ve konforlu hizmet vermek için Avrupa yakasında hayata geçirilen en önemli ulaşım sistemlerinden biri olan Başakşehir-Olimpiyatköy-Kirazlı Metrosu (M3) ve Otogar-Bağcılar-Kirazlı (M1B) uzatması 14 Haziran 2013 Cuma günü saat 15:00’te yolculu işletmeye açıldı.

 

Başakşehir’den Aksaray ve Havalimanı’na raylı sistem ile doğrudan erişimi sağlayacak olan hattın açılışına İstanbul Büyükşehir Belediyesi Proje ve Yatırımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural, Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacı Mustafaoğlu, Raylı Sistemler Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu ve İstanbul Ulaşım Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun katıldı.

 

Esenler Otogar-Başakşehir arası 30 dakikaya indi

 

Basın mensuplarının ve halkın yoğun ilgi gösterdiği gözlenen açılışın ardından yeni metro hattını kullanmaya başlayan yolcular, Esenler Otogar’dan Başakşehir’e metro ile 30 dakikada ulaşabilmenin heyecanını yaşadı.

 

Yapımına 2006 yılında başlanan ve M3 Başakşehir-Kirazlı-Olimpiyatköy arasında hizmet verecek olan metro 16 km hat uzunluğuna ve 11 istasyona sahip. Otogar-Bağcılar-Kirazlı (M1B) uzatması ile birlikte yeni açılan hattın toplam uzunluğu 21.7 km’yi, istasyon sayısı ise 16’yı buluyor.

 

Ayrıca M3 Başakşehir-Olimpiyatköy-Kirazlı Metrosu’nun Olimpiyatköy tesislerinde trenler için bir depo sahası ve atölye binası da bulunuyor.

 

Başakşehir’den Aksaray ve Havalimanı’na..

 

Kirazlı istasyonu, mevcut M1 Aksaray-Otogar-Havalimanı Hattı’nın devamı olarak yapılan M1B Otogar-Kirazlı uzatmasına aktarma istasyonu olarak kullanılacak. Bu sayede Başakşehir’den binen yolcular Aksaray ve Havalimanı’na kadar metro ile gidebilecekler.

 

M3 Başakşehir-Kirazlı-Olimpiyatköy Metrosu istasyonları :

 

Metrokent, Başak Konutları, Siteler, Turgut Özal, İkitelli Sanayi, Olimpiyat, Ziya Gökalp Mah., İstoç, Mahmutbey, Yeni Mahalle, Kirazlı

 

Otogar-Bağcılar-Kirazlı (M1B) uzatması istasyonları:

 

Esenler, Menderes, Üçyüzlü, Bağcılar, Kirazlı