Haberler

19 Aralık 2013 tarihiyle çeşitli gazetelerde çıkmış olan “4 lira 90 kuruş için 7 yıl istendi” başlıklı; haberle ilgili şirketimizin basın açıklamasıdır

19 Aralık 2013 tarihiyle çeşitli gazetelerde çıkmış olan “4 lira 90 kuruş için 7 yıl istendi” başlıklı; haberle ilgili  şirketimizin basın açıklamasıdır.

Haberde yer alan söz konusu güvenlik görevlisi Sinan Y., İstanbul Ulaşım A.Ş. hatlarında çalışan bir güvenlik görevlisi olmayıp, İstanbul Büyük Otogar İşletmesi adına çalışan güvenlik görevlisidir.

Söz konusu şahsın, indirimli kartla yolculara usulsüz geçiş sağlayarak haksız kazanç temin ettiği tespit edilmiştir.

Bir süredir takip edilmekte olan şahsın daha önce de aynı usulsüzlüğü yaptığı kamera görüntüleriyle belirlenmiştir.

Usulsüz geçişlerle mücadele kapsamında 2013 yılı içinde 19 bin 535 usulsüz kart kullanımı tespit edilerek kartlara el konulmuş ve gerekli işlemler yapılmıştır.

El konulan kartlardan, bir aile ferdine ait ücretsiz kart kullanımı yapanlara herhangi bir dava açılmamış veya suç duyurusunda bulunulmamış; kartı veren kurum olan İETT’nin düzenlemiş olduğu prosedür doğrultusunda para cezası uygulanmıştır.

Usulsüz kart kullanarak haksız kazanç sağlayan 100’ün üzerinde kişi ile ilgili ise suç duyurusunda bulunulmuş ve savcılıklar kişiler hakkında davalar açmıştır.

Bu kişiler, kendilerine ait olan veya olmayan kartlarla, hatlarda başka kişiler adına kart basımı yapıp, aylık 4 bin 500 TL’ye yakın haksız kazanç elde ettikleri tahmin edilmektedir.

Yapılan denetimlerde bir şahsın serbest geçiş kartını ayda 1.324 kere, yine başka bir şahsın ise günde 166 defa kartını kullandığı görülmüştür.

Usülsüz kart kullanımı yaptıran başka bir yolcunun üzerinden bir tanesi kendine ait olmak üzere toplam 7 adet kart olduğu görülmüştür.

Karşılaşılan bu tür durumlarda kartlara el konulup kişiler hakkında suç duyurusunda bulunulmaktadır.

Bu tür denetimlerle, kamuya zarar veren usulsüz geçişlerin engellenmesi hedeflenmektedir.

Yapılan uygulamalar ve işlemler, zararın miktarına bakılmaksızın hatlarımızdaki usulsüz geçişlerle mücadele kapsamında yapılan rutin bir işlemdir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.