Haberler

DİYALOG MÜZESİ'NDE ZİFİRİ KARANLIKTA NİKÂH KIYILDI

 

Müze rehberi olarak çalışan görme engelli tiyatrocu Geylani Akçay, geçtiğimiz yıl kendisine sahnede evlenme teklif ettiği, kendisi gibi görme engelli olan nişanlısı Ronahi Diker ile gözleri gören insanların kendileriyle empati kurmalarını sağlamak ve görme engelliler hakkında toplumda bir nebze olsun farkındalık oluşturmak amacıyla Karanlıkta Diyalog Müzesi’nde, zifiri karanlıkta evlendi.

                 

Gayrettepe Metrosu’ndaki Turkcell Diyalog Müzesi’nin “Karanlıkta Diyalog’ bölümünün rehberlerinden görme engelli 23 yaşındaki Geylani Akçay, aynı yerde içeri ışık sızmayacak şekilde yalıtılmış sergi salonunda, kendisi gibi görme engelli nişanlısı 21 yaşındaki Ronahi Diker ile nikâhlandı.

                             

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın tamamen karanlık bir ortamda kıydığı nikâhta, çiftin nikâh şahitliğini Metro İstanbul AŞ. Genel Müdürü Kasım Kutlu, Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün ve İstanbul Social Enterprise Genel Müdürü Hakan Elbir yaptı.

              

                       

           1 (4)

            

Çok enteresan ve anlamlı bir nikaha şahitlik edildiğini vurgulayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Engelsiz bir dünyayı nasıl oluşturabiliriz, farkındalık yaratabilmek… Çiftimiz, görenlerin, görmeyenlerin dünyasını yaşayacağı bir hadiseyi bize tattırdılar. Bu kardeşlerimizin mutluluklarını arttırmak için buradayız. Bu nikâhı bize kıydırdıkları için, bu anlamlı güne şahitlik ettirdikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum” dedi.

              

Başkan Demircan’ın “Ronahi kızımızı eşliğe kabul ediyor musun?” sorusuna “Sonsuza kadar bin defa evet” diyen Geylani Akçay, Diyalog Müzesi'nde insanları, engellilerin hayatları ile ilgili empati kurmaya davet ettiklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

            

NİKÂHIMIZLA HERKESE, BİZİM GİBİ GÖRME ENGELLİLERİN DÜNYASINI ANLATTIK

            

“Rehberlik yaptığım bu müzede toplumu, engellilerin hayatları ile ilgili empati kurmaya davet ediyoruz.  Sıra dışı nikâhımızla biraz olsun farkındalık yaratabildiysek ve insanların empati kurmalarını sağlayabildiysek ne mutlu bize. Ben doğuştan görme engelliyim ve profesyonel olarak tiyatro ile ilgileniyorum, aynı zamanda Turkcell Diyalog Müzesi’nde rehberlik yapıyorum. Nişanlımla 2 yıl önce sahnelediğimiz bir oyun sırasında tanıştık. Fotoğraf çekilmek için sahneye yanıma geldi, kendisinin de görme engelli olduğunu ve oyuncu olmak istediğini söyledi. Sonrasında aynı sahnede bulunmamız, sahne tozunu birlikte yutmamız bizi birbirimize bağladı.”

                  

            GENEL 390

                

EVLENME TEKLİFİMİ SEYİRCİ OYUN SANDI

             

Evleneceğini söylediğinde ailesinin karşı çıktığını, onları ikna edebilmek için çok uğraştığını ifade eden Akçay, şöyle konuştu:

            

“Dünyada bir ilki gerçekleştiriyoruz. 23 yıldır karanlıktayım, ailemin ve gözleri gören insanların da bizim duygularımızı tatmaları için bu karanlıkta nikâh organizasyonunu yaptık. Nişanlım da benim gibi tiyatrocu olduğu için sahnede evlilik teklifi yapmayı uygun gördüm. ‘Gemilerde talim var’ oyununu oynuyorduk. Oyun bitti, bin 500 seyircinin önünde kendisine ‘Bu hayatı benimle devam ettirir misin?’ diye evlilik teklifinde bulundum. Seyirciler bunu sahneden bir perde sanmıştı, gerçek olduğunu anlatabilmek biraz zaman aldı.”

           

            KRARANLIK 390     

   

ÇOCUĞUMUZ DA ENGELLİ OLURSA ÖNEMİ YOK

           

Ronahi Diker ise “Ya çocuğunuz da görme engelli olursa ne yapacaksınız?” diye soran ailesine, “Bunun önemi yok. İkimiz de görme engelliyiz, ama engel insana mahsus. Bizim hayallerimiz var. Allah’ın takdiri, çocuğumuz da engelli olursa ne yapalım, biz hayatımızı yaşıyoruz. Çocuğumuzun da en iyi şekilde yaşaması için çaba göstereceğiz” cevabını verdiğini söyledi.

           

Evlilik kararı almanın kendisi için hiç zor olmadığını belirten Diker, “Biz de normal insanlar gibiyiz. İnşallah bundan sonra da çok mutlu olacağız, hayırlı evlatlarımız olur, diye düşünüyorum. En kısa sürede çocuk yapmak istiyoruz. Çok heyecanlı ve mutluyum, böyle bir güne şahit olduğunuz için teşekkür ederim” diye konuştu.

                        

          GYLN.390

Nikâh töreni sonrasında bir konuşma yapan Metro İstanbul Genel Müdürü Kasım Kutlu, “Şimdi biz ilk defa yerin altını vatandaşlara açtık. Tabi burada ilk defa engelli kardeşlerimizle böyle bir seremoniyi yaşadık. Daha önceki hafta başka bir yerde bir önceki hafta başka bir yerde bu çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız engelleri birlikte aşmak. Bu güzel çiftimizin mutlu olması bizi son derece mutlu edecektir. Benimde yakın akrabalarım, yeğenim vardı bu şekilde engelli. Bunun zorluklarını biliyoruz yaşıyoruz. Kendilerine ömür boyu mutluluklar diliyoruz.” diyerek yeni evli çifti tebrik etti.

            

           390