Haberler

HİNDİSTAN ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİ İSTANBUL'DA TOPLU TAŞIMACILIK SİSTEMLERİNİ İNCELEDİ

Hindistan’ın Kentsel Gelişimden sorumlu Devlet Bakanı Saugata Roy başkanlığında Hindistan’ın merkezi ve eyalet yönetimlerinde altyapı yatırımları alanındaki üst düzey bürokrat ve müsteşarlardan oluşan 11 kişilik bir heyet İstanbula  geldi.

Üst düzey heyete ilk sunumu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu yaptı.

İstanbul’un yerel yönetimlerde kaydettiği başarıyı vurgulayan Balcıoğlu, sunumunda bilhassa İstanbul’un ulaşım vizyonu ve raylı sistem yatırımlarının üzerinde durdu.

 

Balcıoğlu’nun ardından İETT Genel Müdürlüğü’nü temsilen Genel Müdür Yardımcısı Mümin Kahveci, heyetin özel ilgi alanı olan Metrobüs’ün başarılarından bahsederek sistemin İstanbul’a getirdiği katma değerleri vurguladı.

 

İstanbul Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Ömer Yıldız da, işletmeciliğini yapmakta olduğumuz hatlara dair detaylı bilgiler sundu ve kent içi raylı sistemlerde Ulaşım A.Ş.’nin operasyonel ve mali başarıları üzerinde durdu.

 

Heyetin yoğun ilgi gösterdiği programın soru-cevap bölümünde finansman, strateji ve akıllı ulaşım sistemler gibi konularda yoğun tecrübe ve fikir alışverişi gerçekleşti.

 

Sunumların ardından Kadıköy-Kartal Metro Hattı gezisi ile devam eden programda Devlet Bakanı Saugata Roy ve beraberindeki heyet ,Raylı Sistem Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu ile birlikte İstanbul’un en yeni metro araçlarındaki test sürüşlerine katıldı.

 

Metrobüs Hattında da incelemelerde bulunan ekip Metrobüs hattıyla da  ilgili birçok operasyonel ve teknik ayrıntıyı yerinde öğrenme imkanı buldu.