Haberler

İBB’ye “Raylı Sistemlerde 2023 Vizyonu” ödülü

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından düzenlenen 60. UITP Dünya Kongresinde “Ulaşımın Oscarları” olarak bilinen ödüller sahiplerini buldu. 40 ülkeden 240 projenin katıldığı Ulaşım Ödülleri Yarışmasında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Raylı Sistemlerde 2023 Vizyonu” ile ödüle layık görüldü. Kent içi ulaşım sektöründe dünyanın en prestijli ödülünü alan İstanbul’un başarısının küresel düzeyde tescillendiği belirtiliyor.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Ulaşımda 2023 Vizyonu” ödül aldı. Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından 26-30 Mayıs 2013 tarihlerinde İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 60. UITP Dünya Kongresi’nde verilen ödülü İBB adına Raylı Sistemler Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu aldı.

Dünya genelinde toplu taşımacılıkta yaşanan gelişmeleri yakından takip eden UITP, İstanbul’da devam eden projeler ve İBB’nin raylı sistemlerde 2023 vizyonu dolayısıyla Siyasi Taahhüt (Political Commitment) kategorisinde İBB’ye ödül verdiklerini açıkladı.

40 ülkeden 260 proje yarıştı


40 ülkeden 260 projenin başvurduğu bu yarışmada İstanbul’un ödüle layık görülmesinin, İstanbul’un Tokyo ve Madrid şehirleriyle birlikte aday olduğu 2020 Olimpiyatları’na nihai seçimi için avantaj ve referans sağlayacağı kaydediliyor.

Yarışmada İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanlığı, Tayvan Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, Göteborg Ulaşım İdaresi ve Rio de Janeiro Eyaleti Ulaşım İdaresi de Siyasi Taahhüt (Political Commitment) kategorisinde ödül aldı.

Tasarım, iş modeli, müşteri hizmetleri, entegre hareketlilik ve bilgi teknolojileri gibi ödül verilen diğer altı kategoride ise Hong Kong, Singapur, Paris, Londra gibi şehirlerin ulaşım idareleri ve işletmecileri olmak üzere 20 üye yarıştı.

2023 Vizyonu: 640 km raylı sistem ağı


2004 – 2011 döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi, toplam yatırımlarının yarısından fazlasını (%53) ulaşıma ayırdı. Ulaşım yatırımlarının başında ise raylı sistemler geliyor.

Bu yatırımlar sayesinde, 2004 yılında 45 km’lik bir raylı sistem ağına sahip olan İstanbul’da bu rakam geçtiğimiz sekiz yıl içerisinde yüzde 128 artarak 102 km’ye yükseldi.

2004′ten önce şehirde cadde tramvayı, hafif metro ve Taksim-4. Levent metrosu hizmet vermekteydi. Ayrıca 72 km’lik banliyö hattı mevcuttu. 2004 sonrasında ise 57.6 km uzunluğunda yeni raylı sistemler hizmete girdi. Taksim-4.Levent Hattı Taksim-Hacıosman olacak şekilde uzatıldı. Topkapı-Sultançiftliği ve Bağcılar-Zeytinburnu tramvay hatları ve Kadıköy-Kartal Metro Hattı sisteme dâhil oldu. Böylelikle İBB, 2014 yılından bu yana raylı sistemin ulaşımdaki payını % 8’den %13’e çıkarmayı başardı. Ayrıca şu an İstanbul’da 52.5 km’lik metro hattının yapımı devam ediyor. Şu anda yatırımı devam eden yatırımların tamamlanması ile birlikte 2014 yılında raylı sistemlerin ulaşımdaki payı % 31 yükselirken karayolunun payı ise % 66’ya gerileyecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2023 yılı hedefi olarak 640 km’lik raylı sistem ağa sahip olmayı, raylı sistemin toplu taşıma içindeki payını ise yüzde 72.7′ye yükselterek lastik tekerlekli sistemlerin payını yüzde 26.5′e düşürmeyi hedef olarak belirlemiş durumda.

UITP hakkında


UITP (International Association of Public Transport) kent içi toplu ulaşım ve taşıma hizmetlerinin düzenlenmesinde ve organizasyonunda önemli tecrübeye sahip uluslararası bir sivil toplum kuruluşudur. ‘Toplu taşımacılığın Birleşmiş Milletleri’ olarak nitelendirilen UITP, 1885 yılında Brüksel’de kuruldu. Dünya genelinde 3 bin 400'ün üzerinde üyesi bulunan UITP metro, otobüs, hafif raylı sistem, bölgesel ve banliyö demiryolları, deniz taşımacılığı, taksiler ve araç paylaşımı olmak üzere bütün toplu taşımacılık modlarını kapsamaktadır.

92 ülkeden üye


Kurum üyeleri, 92 ayrı ülkeden toplu taşımacılık işletmecileri, bakanlıklar, yerel yönetimler, endüstri kuruluşları, araştırma merkezleri, akademisyenler ve danışmanlardan meydana gelmektedir. Merkezi Brüksel'de bulunan UITP'nin Dubai, Moskova, İstanbul, Roma, Sao Paulo, Abidjan, Bangalore, Johannesburg, Hong Kong ve Canberra'da da ofisleri bulunmaktadır.

Dünyanın en büyük raylı sistem kütüphanesi


Toplu taşımacılık aktörlerinin bütün tedarik zincirini bir araya getiren UITP, gelişmiş ve gelişmekte olan bir çok büyük şehirde, kent içi toplu taşıma ve ulaşım hizmetleri ile ilgili kuruluşlara teknik destek vermektedir. Beş kıtada 92 ayrı ülkede 128 senedir faaliyet gösteren ve toplam 3 bin 400 üyesi bulunan UITP, raylı sistemlerle ilgili dünyanın en büyük kütüphanesine sahip bulunuyor.

PTx2 Ödülleri hakkında


2009 yılında UITP, toplu taşımacılığın dünya genelindeki pazar payının iki katına çıkarılmasını hedefleyen 2025=PTx2 stratejisini ortaya koydu. Bu çerçevede hazırlanan ve 2025 yılına kadar hayata geçirilmesi planlanan proje ve girişimlerle toplu taşımacılığın kullanım oranının da arttırılması amaçlanıyor.

 

2025 vizyonu olarak adlandırılan bu plan kapsamında UITP, her iki yılda bir düzenlenen Dünya Kongresi sırasında geleneksel hale gelen ulaşım ödüllerini bu sene İsviçre’nin Cenevre kentinde veriyor. Ulaşım sektörünün Oscarları olarak nitelendirilen bu ödüllerle UITP, daha çok ve daha iyi toplu taşımacılığa katkı sağlamak üzere geliştirilen yenilikçi çözümleri ödüllendirmek ve bu sayede toplu taşımacılığın büyümesini desteklemeyi hedefliyor.