Haberler

İBB Heyeti Pakistan'da...


İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Pencap Eyalet Yönetimi arasında 06 Ekim 2011 tarihinde imzalanan Mutabakat Zaptı ve Lahor - İstanbul İşbirliği Protokolü kapsamında başta ulaşım sistemleri olmak üzere birçok alanda sözleşmeler imzalanmak üzere ziyaret geçekleştirildi.


Ulaşım A.Ş., İETT, İSBAK, İSPARK, BELBİM, İBB Eğitim Müdürlüğü ve İSMEK yetkililerinden oluşan heyet 11 - 14 Aralık 2011 tarihinde Pakistan'ı ziyaret etti.


Ziyaret kapsamında Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ile de bir görüşme gerçekleştiren heyet meslektaşlarıyla ulaşım, toplu taşıma, oto park, sinyalizasyon, MOBESE ve eğitim konularında bir dizi yatırım ve işbirliği anlaşması imzaladı.


Hükümet binasında gerçekleştirilen imza törenine Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Babür Hızlan, Lahor Valisi Cavid Malik ile eyalet hükümetinden bakanlar ve milletvekilleri katıldı.


Yapılan anlaşmalar çerçevesinde 10 milyon nüfuslu Lahor'da 250'den fazla kavşağın sinyalizasyonu ve mobese sistemleri, toplu ulaşım araçlarında kullanılacak E- bilet uygulaması ve kentin otopark sorunu için çözümler üretilecek.


Ulaşım A.Ş ve Lahor Ulaştırma Şirketi (LTC) arasında yapılan anlaşmayla kente inşa edilecek 60 kilometrelik metrobüs hattı için ULAŞIM AŞ tarafından mühendislik ve müşavirlik hizmeti verilecek.


İSMEK'in Pakistan'daki karşılığı olan TEVTA ile yapılan anlaşmayla da kentte birçok sosyal projenin başlatılması ve binlerce Pakistanlıya meslek edindirme eğitimi verilmesi amaçlanıyor.


Pencap hükümeti ve İBB şirketleri arasında imzalanan bu anlaşmaların aynı zamanda iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin de gelişmesinde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

<< Tüm Haberler