Haberler

İstanbul Tramvayı Uluslararası Berlin Fuarı"na doğru yola çıktı

Tasarım ve mühendisliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSTANBUL ULAŞIM A.Ş tarafından yapılan, üretimi de yerli sanayi işbirliği ile gerçekleştirilen İstanbul Tramvayı, sektörün en büyük uluslararası fuarı InnoTrans’ta ülkemizi temsil edecek.

2019 yılına kadar 430 km uzunluğunda bir raylı sistem ağına ulaşmayı hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, raylı sistemlerde yerli araç ve ekipman kullanılmasına yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Tasarım ve mühendisliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSTANBUL ULAŞIM A.Ş tarafından yapılan, yerli raylı sistem aracı “İstanbul Tramvayı”, 23-26 Eylül 2014 tarihlerinde Berlin’de düzenlenecek olan sektörün en prestijli ve en büyük fuarı InnoTrans’ta sergilenmek üzere yola çıktı. “İstanbul Tramvayı”, Sektörden on binlerce uzmanın ziyaret etmesi beklenen fuarda, Türkiye’den katılacak 37 yerli sanayici ve işletmeci firma ile birlikte ülkemizin gururu olacak!

Fuar müjdesini Başkan Topbaş Mart ayında vermişti!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden kent içi raylı sistem işletmecisi İSTANBUL ULAŞIM AŞ’nin tasarım ve mühendisliğini yaptığı İstanbul Tramvayı, 2014 Şubat ayında “Yüzde Yüz İstanbullu” sloganıyla raylara inmiş ve aracı bizzat tanıtan Başkan Topbaş ilk deneme seferini de gerçekleştirmişti.
Ardından Başkan Topbaş, 2014 Mart ayında İstanbul’da düzenlenen 4. EurasiaRail Fuarı’nda ilk defa sergilenen aracı tanıtmış ve İstanbul Tramvayı’nın ülkemizi Almanya’da temsil edeceğinin müjdesini vermişti.

InnoTrans Fuarı hakkında

1996 yılından bu yana her iki yılda bir düzenlenen ve bu yıl 23-26 Eylül 2014 tarihleri arasında Almanya’nın Berlin kentinde 10.’su gerçekleştirilecek olan InnoTrans, 250.000 m2’lik fuar alanında 100’ü aşkın ülke temsilcisi ve 100.000’in üstünde ziyaretçinin katılımı ile dünyanın en büyük raylı sistemler fuarı olma özelliğine sahip. InnoTrans Fuarı’nın, 3.5 km uzunluğundaki, 10.000 m2’yi aşkın dış alanında; küresel demiryolu sanayiinin, raylı sistem araç ve ekipmanlarındaki dünya çapında çığır açıcı yenilik ve teknolojilerini canlı olarak izleme imkânı sunuyor.

Günlük 1.5 milyon yolcusu ile bölgenin en büyük kent içi raylı sistem işletmecisi olarak Türkiye’den fuara katılan İSTANBUL ULAŞIM AŞ. işletme, bakım ve mühendislik alanındaki faaliyetlerini de fuarda tanıtacak. İstanbul Tramvayı’nın sergileneceği İnnoTrans Fuarı’na, Türkiye’den aralarında TCDD, Bursa Büyükşehir Belediyesinin kent içi toplu ulaşım şirketi BURULAŞ ve birçok yerli sanayici firmaların da yer aldığı toplam 37 firma katılacak.