Haberler

İstanbul Ulaşım’a Bakan çıkarması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık başkanlığında, aralarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, Genel Sekreter Yardımcısı ve İştirakler Daire Başkan Vekili Eyyüp Karahan, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu,  Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Rektörü ve Öğretim Üyeleri, TÜBİTAK başkanı ve yetkilileri, TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Medya AŞ. Genel Müdürü Bekir Kaplan, Esenler İlçe Emniyet Müdürü ve Bakanlık yetkililerinin de bulunduğu üst düzey bir heyet 25 Mayıs 2015 Pazartesi günü öğle saatlerinde şirketimizi ziyaret etti.

Milres _lansman (15) (Medium) 

Genel Müdür Vekilimiz Ali Yandır tarafından karşılanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık başkanlığındaki üst düzey heyet, Tübitak’la işbirliğiyle yürütülen MİLRES Projesi kapsamında İstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından projenin güç elektroniği kısmının da yapıldığı ve gelecekte İstanbul’un elektriğini üretecek rüzgâr türbininin basın lansmanını yapmak üzere İstanbul Ulaşım, Esenler Yerleşkesini ziyaret etti.

Milres _lansman (21) (Medium) 

Genel Müdür V. Ali Yandır ve Ulaşım A.Ş çalışanlarının ev sahipliğinde Milli Rüzgâr Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) Projesi basına tanıtıldı.

 

Daha sonra üst düzey heyet bilgi almak ve çalışmaları yerinde incelemek üzere Milres çalışmalarının yürütüldüğü atölye bölgesini ziyaret etti.

 

Fikri Işık: 15 milyar dolarlık bir döviz Türkiye’de kalacak

MİLRES projesinin amacının Türkiye'ye ait ve dünya standartlarında bir rüzgâr sanayiinin kurulması için gerekli alt yapıyı oluşturmak ve tamamen yerli imkanlarla desteklenen bir proje olduğunu belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, MİLRES Projesinin basın lansmanı konuşmasında, “Şu anda rüzgar türbinlerimizi büyük oranda ithalat yoluyla karşılıyoruz. Bunun yerine sadece teknolojiyi kullanan, tüketen değil de üreten olmak da Türkiye’nin en temel hedeflerinden biri. Bunun için de bu projeyi önemsiyoruz. “ dedi.

 

Bakan Işık “Üretilen prototipin yüzde 90’ından fazlası yerli üretim. Üretilen teknolojiden, İstanbul Ulaşım A.Ş., frenleme esnasında oluşan enerjiyi geri kazanarak, kendi enerji maliyetlerini düşürecek bir projeyi de hayata geçirecek. Bu teknolojinin yerlileşmesi ile yaklaşık 15 milyar dolarlık bir döviz Türkiye’de kalacak. Proje ile doğrudan 100 bin kişilik, dolaylı olarak da 250 bin kişilik bir istihdam sağlanacak” dedi.

Milres _lansman (50) (Medium)

 

Taner Yıldız: Türkiye dünyadan daha hızlı büyüyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız lansman konuşmasında  yerlileşme, yerli üretimle alakalı yaptıkları her protokolün mutlaka faydalı sonuçlar getirdiğini gördüklerini, bunun Türkiye’nin sanayisi açısından son derece önemli olduğunu belirterek, “Dünya büyüyor, Türkiye büyüyor ama Türkiye dünyadan daha hızlı büyüyor.” dedi.

 

Yıldız, "Geçenlerde, yatırımcımızın siyasi istikrara duyduğu güvenin, enerji sektör politika ve stratejilerine duyduğu güvenin bir eseri olarak, rüzgarla alakalı 3 bin megavatlık arza çıktık. 43-44 bin megavatlık talep geldi. Bu, hem ülkemizin siyasi istikrarına hem de enerji sektörüyle alakalı yapılanmaya çok önemli bir destek anlamına geliyor. İş bununla bitmeyecek; bu gelişecek, büyüyecek" dedi.

 

Esenler Metro Tesislerinde şirket yöneticileri ile bir araya gelen üst düzey heyet, İstanbul’un raylı sistemler alanındaki tecrübesi ve devam eden projeler hakkında da bilgi aldı.

 

Gelişmeler hakkında son derece memnun olduğu gözlemlenen her iki bakan daha sonra şirketimizden ayrıldı. Heyet daha sonra Genel Müdür Vekilimiz Ali Yandır ile Genel Müdürlük makamında bir araya geldi.

Milres _lansman (53) (Medium)

 

MİLRES Projesi hakkında

Proje adı Milli Rüzgar Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) olan İlk yerli rüzgar türbini tamamlandığında İstanbul’da elektrik üretmeye başlayacak.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde geliştirilen 41 milyon lira bütçeli Milli Rüzgâr Enerji Sistemleri Geliştirilmesi ve Prototip Türbin Üretimi (MİLRES) Projesi kapsamında ilk türbin Haziran 2015’te İstanbul’da elektrik üretmeye başlayacak.

Rüzgar enerjisi sistemlerinin yerli imkanlarla geliştirilmesi amacıyla 2011 yılında başlatılan MİLRES Projesi’nde sona yaklaşıldı. Projede Sabancı Üniversitesi sistemin mekanik kısmını, TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü jeneratör ve elektrik sistemlerini, havacılık endüstrisinden TAI kanat kısmını, İstanbul Ulaşım AŞ, güç elektroniği kısmını, İstanbul Teknik Üniversitesi ise rüzgâr analizleri ve kule tasarımını gerçekleştirdi. MİLRES için ayrıca 9 üniversite ve kurumdan yaklaşık 100 araştırmacı çalıştı.

Sistem için gerekli parçaların üretilmesinde de yerli sanayi kuruluşları projeye destek verdi. Elektronik kontrol sistemleri ve yazılımlar dışında kanat, göbek, hub, dişli kutusu, jeneratör, konvertor, kule ve nasel gibi tüm parçalar Türkiye’de üretildi. Projede, yüzde 80’den fazla yerlilik oranı sağlandı.

 Milres _lansman (73) (Medium)

Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığı’na bağlı çalışan TÜBİTAK’ın desteğiyle başlatılan MİLRES Projesi’nde rüzgar enerjisinin yerli sistemlerle üretilmesi için ilk prototip türbin, 2015 Haziran ayında İstanbul’da kurulacak.

 

İlk aşaması 3 yıllık çalışma sonunda geliştirilen türbin, İstanbul Terkos Gölü kıyısına yerleştirilecek. Alt yapısı tamamlanan türbinin kule kısmının kasım ayında dikilmesi planlanıyor. Sistem 500 kilovatsaat elektrik üretecek. Milli türbinin üreteceği elektriği, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi kullanacak.

 

Deneme amaçlı kullanılacak rüzgâr türbininin başarıyla çalışmasının ardından projenin ikinci aşamasında 2,5 megavatlık türbin geliştirilecek. TÜBİTAK tarafından ilk aşaması için 11 milyon lira kaynak ayrılan projenin, İkinci aşamasına da 30 milyon liralık destek sağlanacak.
MİLRES ile 20 yılda 15 milyar dolarlık kaynağın yurt dışına çıkması önlenecek. Üretilecek türbinler yurt dışına da ihraç edilerek enerji harcamaları gelir-gider dengesi iyileştirilecek.