Haberler

İstanbul Ulaşım A.Ş ISO 10002 Belgesi’ni Aldı…

İstanbul Ulaşım A.Ş ISO 10002 Belgesi’ni Aldı…

Uluslararası bağımsız denetleme ve belgelendirme kuruluşu MEYER, müşteri başvurularını ele alma süreçleri bakımından denetlediği İstanbul Ulaşım A.Ş’ye Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi – “Müşteri Başvurularının Ele Alınması” ISO 10002 Belgesi verdi. Böylece İstanbul Ulaşım A.Ş  müşterilerine Uluslararası standartlarında hizmet verdiğini kanıtladı.

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi'ni başarıyla uygulayan Ulaşım A.Ş, bu kez yolcu memnuniyeti ve şikayetlerin ele alınması standardı olan ISO 10002 belgesini almak için 13-15 Şubat 2013 tarihleri arasında denetlendi.

Denetim süresince kuruma bağlı bütün birimlerin iş akış şemalarından, sistem prosedürlerine kadar tüm evraklar titizlikle incelenirken, şikayet ve taleplerin alınması, araştırılması, çözümlenmesi, çözümlere yönelik vatandaş memnuniyetinin ölçülmesi ve ölçüm sonuçlarına göre süreçlerin iyileştirilmesi konularında da denetimler gerçekleşti.

Değerlendirmeler sonucu hazırlanan rapor sonrasında yolcu sorunlarının çözümü ve yolcu memnuniyeti sağlamaya yönelik sistem  belgelendirmesine dayanan ISO 10002 belgesini almaya hak kazanan İstanbul Ulaşım A.Ş  ISO 9001, ISO 14001 ve OHSAS 18001 standartlarının yanına ISO 10002’yi de katarak kalite yolculuğunda bir basamak daha atladı. 

İstanbul Ulaşım A.Ş’nin Stratejik Planlama ve Hizmet Geliştirme Şefliği, Kalite ve İstatistik Analiz Şefliği ve Basın ve Halkla İlişkiler Şefliği tarafından sürüdürülen belgelendirme çalışmaları Uluslararası bağımsız denetleme ve belgelendirme kuruluşu MEYER tarafından yapıldı.

Neden ISO 10002?

Müşteri Memnuniyeti standardı, ISO 10002: 2004 – Şikayet Yönetimi Sistemi uygulamak için yönerge standardı, kuruluşların müşterilerinin şikayetlerini nasıl başarılı bir şekilde ele alabileceklerini tanımlamalarına, yönetmelerine ve anlamalarına yardımcı olur.

Bu standart, müşteri şikayetlerini başarılı bir şekilde ele almanın kilit gerekliliklerini belirtir ve müşteri memnuniyetsizliğiyle başa çıkmanıza yardımcı olmak için şikayet yönetimi denetimleri içerir.

ISO 10002 müşterilerin beklentilerinin ötesinde hizmet vermeyi isteyen tüm kuruluşları ilgilendirir. Müşteri beklentilerinin ötesine geçmek de ister özel kuruluş, ister kamu kuruluşu veya gönüllülük esasına dayalı sektörler olsun her tür ve boyuttan işletmenin genel bir gerekliliğidir.