Haberler

Levent-Hisarüstü Metrosu İstanbul’a hayırlı olsun

İstanbul’un demir ağlarına bir yenisi daha eklendi. Levent-Hisarüstü Metrosu Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Ulaştırma Bakanı Feridun Bilgin ve İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete girdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ulaşım eziyet değil keyif haline geliyor”

Levent-Hisarüstü arası yolculuğu 6 dakikaya indirecek hat, dünyada eşine az rastlanan türden. Tamamı Türk 1200 mühendis ve işçilerin emeğiyle 28 ay dolmadan kendi alanında rekor hızla tamamlandı.

 

Metro hattının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Benim İstanbul sevgim bitmez, İstanbul aşkım küllenmez. İstanbul'da metro sistemi yeni projelerle genişledikçe ulaşımın İstanbullular için eziyet değil keyif haline gelecek. Şehrin her köşesine dağılan bu dev ulaşım ağı, İstanbul'un cazibesi ve marka değerini de arttıracaktır” dedi.

 

Levent-Nispetiye-Etiler ve Boğaziçi istasyonlarından oluşan 3 bin 104 metre uzunluğundaki hattın İstanbul'a kazandırılmasını sağlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve projede emeği geçenleri tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılan her yeni metro hattıyla İstanbul'u toplu taşımada dünyanın en uzun raylı sistemlerinden birine sahip kent yapma hedefine adım adım yaklaştıklarını söyledi.

 

Şehrin en doğu ucundan en batısına kadar, en kuzeyinden en güneyine kadar her yerine uzanan raylı sistem hatlarına, sürekli yenilerini eklediklerini hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu; “Marmaray'la bu sistemi denizin altından da birbirine bağlamış, entegre hale getirmiştik. Fatih Sultan Mehmet gemileri karadan yürüttü. Biz de denizin altından bunu başarır mıyız? 'Başarırız' dedik, kimsenin başaramadığını biz başardık. Şu anda Marmaray, hamdolsun gayet başarılı şekilde çalışıyor. 'Yetmez' dedik, Avrasya tünelinin adımını attık. Avrasya tüneliyle de çift katlı lastikli sistem önümüzdeki yıl açılacak. Az önce değerli Başbakanımızın ifade ettiği, iki köprü arasından şimdi de 3 katlı tünelin projesi açıklandı. İnşallah onun da temeli yakın zamanda atılacaktır. Değerli kardeşlerim! Bu bir ufuk meselesidir, bu bir aşk meselesidir. Aşkınız varsa dağları delersiniz ama aşkınız yoksa bunların hiçbirini yapamazsınız.”

 

İstanbul gibi dünyanın en büyük metropollerinden birinin ulaşım sorunun ancak metroyla çözüme ulaşacağını gayet iyi bildiklerini ve bu yolda epeyce bir mesafe kat ettiklerini anlatan Erdoğan, “Sadece şu anda hizmete girmiş olan raylı sistemler dahi ulaşım bakımından İstanbul'a çok büyük bir nefes aldırdı. Toplu taşıma ilgi duymak zorundayız. Yoksa altımızda bir araba, aynı evde bir ikinci araba... Bunlarla sadece refah düzeyinizin yüksek olduğunu bilirsiniz ama İstanbul'daki ulaşım sıkıntısını aşamazsınız, aşamayız. İnşallah bu sistem yeni projelerle sürekli genişledikçe ulaşım İstanbullular için bir eziyet değil keyif haline gelecek. Şehrin her köşesine dağılan bu dev ulaşım ağı, İstanbul'un cazibesi ve marka değerini de artıracaktır. Ülkemizin ticarette, bilimde, kültürde, sanatta, sporda ve diğer pek çok alanda adeta lokomotifi olan İstanbul güçlendikçe, Türkiye de hedeflerine doğru çok daha kararlı bir şekilde devam edecektir” diye konuştu.

 

2019'da raylı sistemin uzunluğu 436 kilometre olacak

Başbakan Davutoğlu da 1876'da Sultan Abdülhamit Han döneminde açılan ilk tünelden sonra metro yapımı için 125 yılı aşkın bir süre beklemek gerektiğini, İstanbul'un şu anda 142 kilometre raylı sistem hattına ulaştığını belirterek, “İnşallah 2019 yılına kadar da raylı sistemin uzunluğu 436 kilometreye çıkacak. Bu bizim İstanbul'a taahhüdümüzdür” dedi.

Levent-Rumeli Hisarüstü Metrosu ile 6 dakikada Levent'e, 16 dakikada Taksim'e, 23 dakikada Yenikapı'ya, 34 dakikada Üsküdar'a, 66 dakikada Kartal'a gidilebileceğini ifade eden Davutoğlu, "Boğaziçi Üniversitesi’nde okuduğumuz 1977’li yıllarda biz 66 dakika otobüs beklerdik de otobüs gelmezdi. Şimdi bu hizmetlerden memnun musunuz? Çağı aşan bu hızdan memnun musunuz? Ulaştırma Bakanlığımızın ve Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın raylı sistemi İstanbul'a yaygınlaştırmasından memnun musunuz? 142 kilometrelik hattın 436 kilometreye çıkmasını istiyor musunuz?” şeklinde konuştu.

 

Hisarüstü metrosu denizle buluşacak

Açılış töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş ise, Göreve geldiklerinde ulaşım master planlarını hazırlayarak hangi hatta hangi ulaşım sisteminin gerektiğini kurguladıklarını ve yatırımları bu doğrultuda yaptıklarını söyledi. “Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı yerel yönetim anlayışıyla İstanbulluların daha rahat yaşayabilmesi için ekibimizle birlikte gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz” diyen Başkan Kadir Topbaş, yaptıkları metro, metrobüs ile yeni gemiler ve otobüslerle ulaşımda entegrasyonu gerçekleştirdiklerini vurguladı.

 

Açılışı yapılan Levent-Hisarüstü Metrosu ve ihale aşamasına getirdikleri Hisarüstü’nden Aşiyan’a inecek olan yüzeysel füniküler sistemiyle denize ulaşacağını aktaran Başkan Topbaş, “Bu hattı kullanan halkımız rahatlıkla denize ulaşabilecek ve oradan da gemiyle Anadolu yakasına geçebilecek. 2019’a geldiğimizde İstanbul’u 400 kilometrenin üstünde raylı sistem hattıyla buluşturacağız. Ulaştırma Bakanlığı’na İstanbul’un metrolarına verdiği destek nedeniyle teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“Bağcılar’ı denize ulaştırıyoruz”

Daha önce açıkladığı dört yeni metro hat müjdesini hatırlatan Kadir Topbaş, ihalesi birkaç gün önce tamamlanan Mecidiyeköy-Kabataş Hattı’nın devreye girmesiyle Bağcılar gibi ilçelerin denizle buluşacağını hatırlatarak, “Bağcılar’a deniz getiremedik ama Bağcıları denize ulaştırıyoruz” dedi.

 

İkinci hat olan İkitelli-Ataköy Metrosu’nun Basın Ekspres Caddesi üzerinden gidecek çok önemli bir hat olduğunu, Bostancı-Dudullu Hattı’nın da Kadıköy-Kartal ile Üsküdar-Sancaktepe Metrosu’nu birbirine entegre hale getireceğini söyledi. Müjdesini verdiği son hattın Ulaştırma Bakanlığı’nın ihalesini yaptığı Bakırköy İDO-Bağcılar Kirazlı Hattı olduğunu aktaran Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bütün bu hatlar devreye girdiğinde her gün milyonlarca İstanbullu yeraltından dakikalarla hesap edilen sürelerle, vakit kaybetmeden işine, randevusuna yetişebilecek. Vatandaşlarımızın zamanını en iyi şekilde kullanacağı bu ulaşım sistemler hızın yanı sıra kalite ve konfor getirecek. Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlıdır. Toplu taşımanın yoğun şekilde kullanılması için de kalite ve konfor gerekiyor. Metrolarla, yeni gemi ve otobüslerle İstanbul’da bunu sağlıyoruz.”

 

Metroların yanı sıra Marmaray ve Avrasya Tüneli gibi mega projelerle İstanbul’un ulaşım konusunda dünyada en çok yatırım yapan kentlerden bir tanesi haline geldiğini dile getiren Topbaş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığında yaptığı 8,5 kilometrelik 4. Levent-Taksim Metrosu’nun ardından bize düşen görev de İstanbul’u demir ağlarla örmek oldu” diyen Topbaş, “İBB olarak İstanbul’a 11 yılda yaptığımız ulaşım yatırımlarının toplamı 32 milyar lira. Hamdolsun, kaynakları doğru kullanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi para, zaman ve insan yönetimindeki başarımız bizi dünya şehirleriyle yarıştırıyor” şeklinde konuştu.