Haberler

Kadıköy-Kartal Metrosu 1 Yaşında

Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı olarak 17 Ağustos 2012 tarihinde açılan M4 Kadıköy-Kartal Metrosu, bir yıldır İstanbulluların hizmetinde!

Anadolu Yakasının İlk Metrosu!


Başlangıçta Harem-Tuzla hafif raylı sistemi (LRT) olarak planlanan ancak sonrasında Marmaray projesiyle entegre edilerek metro hattı olarak projelendirilen M4 Kadıköy-Kartal metrosunun temel atma töreni 29 Ocak 2005, açılış töreni ise 17 Ağustos 2012 tarihinde yapılmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Anadolu Yakası E-5 karayolu aksındaki trafik yoğunluğunu ve şehir içi ulaşımını rahatlatmak amacıyla inşa edip devreye aldığı M4 metrosu, geride bıraktığı 1 yılda günde ortalama 110 bin yolcuya hizmet verdi. Sürekli artan yolcu sayısı dikkate alındığında ise son zamanlarda kapasite ortalama günlük 125 bin yolcu seviyelerine ulaştı.

1

Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı!

Anadolu yakasının ilk metrosu olan M4 hattı, aynı zamanda Türkiye’nin başka birçok “ilk”ine ve “en”ine imza attı. Kaynarca uzatması ve trenler de dahil toplam 3.1 milyar TL’lik maliyetiyle M4 hattı, Cumhuriyet tarihinin en büyük metro yatırımı!

16 istasyondan oluşan M4 hattı, mevcut 21.7 km uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun metro hattı! Devam eden Kartal-Kaynarca uzatması tamamlandığında 26.5 km’ye çıkacak M4 hattı, bu unvanını açık ara farkla koruyacak….

70.000 pphpd’lik (bir saatte bir yönde taşınan yolcu) tasarım kapasitesiyle Kadıköy-Kartal Metrosu, Türkiye’nin en yüksek kapasiteli metro sistemlerinden biri!

M4 hattının bir başka ilki de, sinyalizasyon sisteminin, GoA-3 (Otomasyon Derecesi 3) seviyesinde otomatik sürüş moduyla sürücüsüz olarak sürülmesine imkân sağlaması. Otomatik sürüş sayesinde yolcusuz trenlerin, özellikle geceleri depo sahasına gönderilmesi, depo sahasından çıkartılarak ana hattın istenilen herhangi bir bölgesine gönderilmesi sürücüsüz ve tamamen otomatik olarak gerçekleştiriliyor. İspanya’nın dünyaca ünlü tren firması CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) tarafından üretilen 144 adet metro aracı; araç içi dinamik yolcu bilgilendirme sistemi, enerji tasarruflu sürüş modu gibi birçok son teknolojik uygulamaya sahip. Thales firması tarafından tedarik edilen ve kentiçi raylı sistemlerde en yeni otomasyon teknolojisi olan Celtrac CBTC sinyal sistemi, herhangi bir gecikme durumunda tren hızı ve istasyonlarda bekleme sürelerini optimize ederek trenlerin istasyonlara planlanan zamanda varmasını sağlıyor.

1 yılda 41 milyon yolcu!

Yolculu işletmede birinci yılını dolduran M4 hattı, bugüne kadar 41 milyonu aşkın yolcu taşıdı. Hizmete açıldığı günden itibaren yolcu sayısında düzenli bir artış yaşayan hat, İBB tarafından gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları ve hizmete giren yeni besleme hatları ile her geçen gün daha fazla yolcu çekmeyi başardı.

Okulların tatile girmesiyle yolculuk verilerinde göreli bir azalma yaşayan hattın, Eylül ayında okulların yeniden açılması ve 29 Ekim’de Marmaray’ın hizmete girmesiyle birlikte yolculuk sayılarında yeniden hızlı bir yükselişe geçeceği tahmin ediliyor.
KADIKÖY-KARTAL Iç Resim 1
İstanbul Halkına Gece-Gündüz Hizmet!

Metrolar yerin altında 24 saat yaşayan canlı bir şehir ve M4 Metro Hattı bunun en iyi örneklerinden biri: Sabah 06.00-gece 00.00 saatleri arasında devam eden işletmenin haricinde, gece boyu bakım ve destek birimleri de aralıksız çalışarak İstanbul halkına en iyi hizmeti vermeye çalışıyorlar.
Bu kapsamda M4 metrosu 11 yönetici, 16 mühendis, 90 tekniker, 16 kumanda merkezi personeli, 60 makinist, 14 destek birim personeli, 46 istasyon amiri, 148 güvenlik görevlisi ve 87 temizlik personeli olmak üzere 488 çalışanıyla farklı türde vardiyalarda İstanbul’a gece gündüz hizmet veriyor.

6 Farklı Ulaşım Modu ile Entegrasyon!

M4 hattını ayrıcalıklı kılan bir yanı ise metrobüs, otobüs, vapur, deniz otobüsü, nostaljik tramvay, minibüs olmak üzere toplamda 6 farklı ulaşım moduyla entegrasyon sağlaması… 29 Ekim 2013’te açılması planlanan Marmaray’ın, inşaatı son hızla devam eden Ayrılıkçeşme İstasyonu’nda entegre olmasıyla birlikte bu rakam 7’ye çıkacak! M4 Ayrılıkçeşme İstasyonu’nun hemen üst katında konuşlanacak olan Marmaray Ayrılıkçeşme İstasyonu ile Üsküdar, Sirkeci, Yenikapı ve Kazlıçeşme’ye çok kısa sürelerde yolculuk yapmak mümkün olacak.
2

M4 Hattının batı yönündeki ilk istasyonu olan Kadıköy, Şehir Hatları vapurları ve deniz otobüslerinden gelen aktarma yolcularıyla hattın en yoğun istasyonlarından biri... İstasyona 25-30 metrelik yürüme mesafesindeki vapur, deniz otobüsü ve motor iskeleleri, bilhassa Avrupa yakasında çalışan ve eğitim gören yolcuların ihtiyaçlarına cevap veriyor ve M4 hattına tam entegrasyon sağlıyor. İstasyonun çok yakınında bulunan T3 Kadıköy-Moda Nostaljik Tramvayı ise yolcularına nostaljik anlar yaşatıyor…


Kadıköy-Kartal Metrosu’nun aktarma imkânı sağladığı diğer önemli bir ulaşım modu ise Metrobüs: M4 Ünalan İstasyonu’nda inerek E-5 üzerinde Uzunçayır kavşağında yer alan Metrobüs durağından 34A (Söğütlüçeşme-Cevizlibağ), 34G (Beylikdüzü-Söğütlüçeşme) ve 34Z (Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme) Metrobüs hatlarına binerek, Avrupa yakasına seyahat edilebiliyor.... Hâlihazırda İstanbul’un en yoğun kullanılan toplu taşıma hattı olan Metrobüs’e bağlantı sağlayan Ünalan, hattın en işlek aktarma istasyonu.

Yakın dönemde test sürüşlerine başlanan Marmaray ile Yenikapı-Şişhane ve Aksaray-Yenikapı uzatma hatlarının tamamlanmasıyla birlikte Kartal’dan metroya binen bir yolcu için yolculuk süreleri ise şu şekilde olacak:
Kartal’dan
Kadıköy’e: 32 dakika
Üsküdar’a: 35 dakika
Yenikapı’ya: 47 dakika
Taksim’e: 55 dakika
Otogar’a: 66 dakika
Hacıosman’a: 79 dakika
Havalimanı’na: 79 dakika
Atatürk Olimpiyat Stadı’na: 89 dakika

Her yere metro, herkes için metro!

İstanbul’un en kalabalık ilçelerinden bir olan Kadıköy’ün en yoğun bölgelerinden geçen M4 hattı, şehrin ana arteri olan E-5 karayolu üzerinde bulunan konut, eğitim, sağlık, finans, eğlence sektörü gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış lokasyona erişim sağlıyor. M4 üzerinde bulunan Hastane-Adliye Metro İstasyonu, yakın dönemde faaliyete giren ve dünyanın en büyük adliye sarayı olan Anadolu Adalet Sarayı’na yolcu taşıyor. Anadolu yakasındaki birçok üniversitenin kampüslerine de M4 hattındaki 6 istasyonla erişmek mümkün. Anadolu yakasının ilk metrosu; kamu ve özele ait 7 modern hastaneye Acıbadem, Kadıköy, Bostancı ve Kartal istasyonları aracılığı ile her gün binlerce hastayı ve hasta yakınını taşıyor. Hattın batı yönündeki son istasyon olan Kadıköy ise hem ticaret hem de kültür-sanat faaliyetlerinde İstanbul’un başlıca merkezlerinden….

Yüksek performans, yüksek memnuniyet!

İlk yılında ortalama 99.72’lik sefer gerçekleşme oranı ile M4 Metro Hattı, performans hedefini tutturmayı başardı.
4

İstanbul Ulaşım tarafından hazırlanan ve 2013 Nisan ayında İstanbul Ulaşım'ın işlettiği hatlardan 5’inde gerçekleştirilen Temizlik ve Konfor Araştırmasında üst sıralarda yer alan M4 metro hattı, birçok kriterde %85’lerin üzerinde memnuniyet oranını yakalayarak ilk yılında yolcularından tam puan aldı.

Şehrin sosyo-ekonomik açıdan görece daha gelişmiş bölgelerine hizmet veren M4 hattındaki yolcuların; %12.8'i yüksek lisans ve üzeri, %54.4'ü üniversite, %27.8'i lise mezunu. Buna göre, toplam 1.757 yolcunun katılımıyla gerçekleşen anket sonuçları, M4 hattını kullanan yolcuların eğitim seviyesinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor…

Anadolu yakası ve metro kültürü…

İstanbul metro ve tramvay hatlarına sahip dünyadaki ilk şehirlerden biri olmasına rağmen Türkiye’de raylı sistemlerin uzun yıllar ihmal edilmesi nedeniyle özellikle metro, şehrin birçok semti için nispeten yeni bir sistem. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) son yıllardaki büyük yatırımlarıyla birlikte hızla gelişen metro kültürünün halka benimsetilmesi ve bu ulaşım türünün teşviki, işletmecilerin ilk dönemlerde ele alması gereken konulardan biri…
Asansör, yürüyen merdiven, yürüyen bantlar, bilet sistemleri, engelliler için kılavuz yolları gibi toplu ulaşım sistemlerine ait alışkanlıkları, şehrin Anadolu yakasında yaşayan ve bu alışkanlıklara yabancı olan birçok yolcuyla tanıştıran M4 hattı, metro kültürünün İstanbullularca benimsenmesi açısından da büyük fayda sağlıyor.

Anadolu yakasının ilk metrosu olan M4 hattının işletmesini yapan İstanbul Ulaşım; sık sık tekrarlanan sesli bilgilendirme ve uyarı anonsları, eğitici ve tanıtıcı görsel uygulama çalışmaları gibi proaktif işletme yaklaşımıyla, yolcuların metro kültürüne daha hızlı ve kalıcı olarak alışmasına yardımcı oluyor.
HAYDARPAŞA_1

Herkes için metro, her yere metro!

Ayrılıkçeşme aktarma istasyonunun 29 Ekim 2013 tarihinde planlanan açılmasıyla birlikte M4 hattındaki yolculuk talebinin kısa vadede artması bekleniyor. Saatte yön başına 75.000 yolcu kapasiteli Marmaray sayesinde, hâlihazırda günde 1 milyonu aşan iki kıta arası yolcunun önemli bir kısmının raylı sistemleri kullanmaya başlayacağı, böylelikle M4 hattı yolcu sayısının artacağı tahmin ediliyor. Ancak, 2015 yılında Marmaray’ın Anadolu yakasındaki Ayrılıkçeşme-Gebze yerüstü kesiminin (CR3) devreye alınmasıyla M4 hattındaki yolcu yükünün bir kısmı Marmaray tarafından taşınmaya başlayacak, ancak Kaynarca uzatmasının hizmete girmesiyle birlikte yolculuk talebinde bir nebze artış daha yaşanacak.

Yenilikçi hizmet anlayışı!

Kadıköy-Kartal Metro Hattı, sürekli iyileştirme anlayışı ile müşterilerine birçok yenilikçi hizmeti de sunuyor. Bu kapsamda annelerin çocuklarını emzirebilmeleri için istasyonlarda oluşturulan anne bebek odaları ve vatandaşların dini vecibelerini yerine getirebilmeleri için bay ve bayan mescitleri, akla gelen hizmetlerin başlıcaları…

Yolculara metro kültürünün daha hızlı kazandırılması amacıyla M4 hattındaki merdiven basamaklarına yolculara uyarıcı ve bilgilendirici mesajlar hazırlandı. Yapılan uygulamada teşekkür, uyarı ve tehlike/yasak amaçlı olmak üzere sırasıyla mavi, sarı ve kırmızı renkte 3 tip etiket uygulandı ve her merdiven grubuna birer tip olacak şekilde 3’er adet etiket yapıştırıldı.
6

Ayrıca yakın zamanda tamamlanacak ticari sözleşmelerle, M4 hattında yolcuların farklı alışveriş imkânlarını karşılayabilecekleri ticari alanlar oluşturulması planlanıyor. Bu ticari alanlar arasında perakende mağazaları, kiosklar, bankamatikler, su ve meşrubat otomatları bulunuyor.

Yenilikçi işletme çözümleri!

İstanbul’un coğrafi konumu ve sosyo-ekonomik yapısı nedeniyle M4 hattı, kentiçi raylı sistemlerde benzerine rastlanmayan ve zorlu bir işletme sefer tarifesini de başarıyla yürütüyor. Avrupa yakasında temel olarak ticaret ve iş merkezlerinin, Anadolu yakasında daha ziyade konut bölgelerinin bulunması nedeniyle sabah yoğun saatlerde yolculuk talebi büyük ölçüde Kartal’dan Kadıköy yönüne olurken, akşam yoğun saatlerde ise bu talep tam tersi yönde gerçekleşiyor.

Dolayısıyla yolcu dağılımında iki yöne göre yaşanan bu büyük fark, M4 işletmesinde de yenilikçi bir çözüm getirdi. Talebi karşılamak amacıyla sabah yoğun saatlerde Kartal-Kadıköy arası sefer aralığı 3.5 dakika, Kadıköy-Kartal arası sefer aralığı ise 5.5 dakika. Akşam yoğun saatlerde ise sefer aralıkları tam tersi olarak gerçekleşiyor. Böylelikle Türkiye’de ilk defa uygulanan bu sefer tarifesi modeli ile hem sefer başına yolcu yoğunluğunda daha düzenli bir dağılım, hem de enerji tasarrufu sağlanıyor. 

8