Haberler

M8 HATTI'NDA TÜNEL ÇALIŞMALARI BAŞLADI

        

 M8 Hattı’nda tünel çalışmaları başladı.


Dudullu-Bostancı arası sadece 21 dakika

                

M8 hattı 1

             

                    

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın "Her yerde Metro Her yere Metro" sloganıyla başlattığı dev ulaşım yatırımlarına bir yenisi daha ekleniyor. Anadolu Yakası’nda hizmet verecek yeni metro hattında Dudullu-Bostancı arası sadece 21 dakikaya düşecek.

               

M8 hattı 3

                   

             

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dudullu ile Bostancı arasında 13 istasyonda hizmet vermesi planlanan 14.3 km’lik metro hattının tünel çalışmalarına, Ataşehir’deki metro şantiyesinde 23 Ocak 2017 saat 11:00'de start verdi. Tüneli kazacak Tunel Boring Machine’nin (TBM) ilk hareketi basın mensuplarının önünde Başkan Kadir Topbaş’ın kürsüdeki butona basmasıyla başladı. Ataşehir’deki metro şantiyesinde basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, halihazırda 150 kilometrelik raylı sistem hattı inşaatının sürdüğünü ve 2023 yılına vardıklarında raylı sistemlerin bin kilometreye ulaşmasını hedeflediklerini vurguladı.

               

M8 hattı 4

                  

             

Dudullu - Bostancı metrosunu da 2019’a kadar bitirmeyi hedeflediklerini dile getiren Başkan Topbaş, “İstanbul’da günde 30 milyon insan hareketliliği var. Gelecekte bu hareketlilik 40-50 milyona kadar çıkacak. Bu yoğun hareketliliğin altından ancak metrolarla kalkabiliriz. Bugün çalışmaya başlayan TBM tünel açma makinesi her gün 10 metre ilerleyecek” diye konuştu.

                

Metro hattının dünyaki en modern teknik alt yapıyla donatılacağını belirten Başkan Topbaş, “Bu metro hattımız hayata geçtiğinde 90 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. 13 durağın yer aldığı hat ile Dudullu - Bostancı arası da sadece 21 dakika olacak” ifadelerini kullandı.

                 

M8 hattı 2

                         

Diğer hatlarla entegre

                 
"Her yerde Metro Her yere Metro" sloganıyla başlattıkları metro hattı yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini ve dünyada metrosunu yapan tek belediyenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu hatırlatan Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “Biz istiyoruz ki vatandaşlarımız bir yerden bir yere giderken trafikte uzun süre kalmasınlar. Kendi araçlarından çok toplu taşımayı tercih etsinler. Vatandaşlarımızın toplu taşımayı tercih etmeleri de ancak güvenli ve konforlu toplu ulaşımla olur. Bizim metrolarımız da dünyanın en yeni teknolojisine ve konforuna sahip metro hatları. Yaptığımız her metro hattının da ana ulaşım ağlarıyla entegre olmasını amaçlıyor ve buna göre çalışma yapıyoruz. Bu yeni metro hattımız da Üsküdar - Ümraniye ve Kadıköy - Pendik metrosu, Marmaray bağlantılı banliyö hattıyla entegre olacak. Bu metromuz da Üsküdar - Çekmeköy hattında olduğu gibi sürücüsüz metro hizmet verecek. Bu sayede milyonlarca yolcu yeryüzüne çıkmadan yer altından aktarmalarla istediği yere ulaşacak. Park et devam et programı kapsamında. Bu istasyonların yakın çevresinde 2 bin 860 araçlık otopark yapılacak. Bunlardan biri Ataşehir’deki eski halin bulunduğu yer. Altı otopark üstü park, yeşil alan olarak inşa edilecek. 150 kilometre raylı sistem inşa ettik. Hâlihazırda ise 151 kilometrelik ray hattı inşası devam ediyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın da 80 kilometre raylı sistem çalışması devam ediyor.”

                           

M8 HATTI 6

            

Hedef 2023’te 1001km Hat

                
İstanbul'un dünyadaki en çok raylı sisteme sahip kent olacağını söyleyen Başkan Topbaş, İstanbul'daki raylı sistemin 2023 yılında 1001 kilometreye ulaşacağını belirtti. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “2019 yılında bir kısmı bitmeye yakın 489 km raylı sisteme erişeceğiz. İstanbul'daki raylı sistem 2023 yılında 1001 kilometreye ulaşacak, böylece dünyada en çok ve en modern raylı sisteme erişen bir kent olacak.”

                    

M8 HATTI

              

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ve Metro İstanbul A.Ş Genel Müdürü Kasım Kutlu ve yöneticilerinin de katıldığı törene Başkan Kadir Topbaş tüneldeki inşaat alanına Maden Hafriyat Kamyonunu sürerek geldi. Başkan Topbaş, konuşmasının ardından işçilerle birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi ve basın mensuplarına ve tünel inşaatında çalışan işçilere baklava ikram etti. Başkan Topbaş son alarak inşaat alanını gezerek yetkililerden bilgi aldı.

                           

m8 HATTI 7