Haberler

SÜRÜCÜSÜZ METRO HATTINDA VAGONLAR RAYA İNDİRİLDİ

   

            

Türkiye’nin ilk sürücüsüz metro hattı, “Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Hattının” vagonları basın mensupları eşliğinde raylara indirildi. Metronun ocak ayında test sürüşlerine başlanacağı belirtildi.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nda çalışacak vagonlardan ikisi raylara indirildi. Üsküdar ile Çekmeköy arasında 16 istasyondan oluşacak ve ulaşım süresini 27 dakikaya indirecek metro hattının İspanya’da üretilen vagonları TIR’larla raylara indirileceği noktaya getirildi. TIR’lardan alınan vagonlar vinçlerle raylara indirildi. Araçların raylara indirilmesi sırasında basına bilgilendirme açıklaması yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, sürücüsüz metro araçlarıyla 20 km uzunluğundaki hatta, İstanbul’a hizmet verileceğini belirtti.

              

 DSC_0217

               

 

SÜRÜCÜSÜZ METROLAR

 

Türkiye için bir ilkin gerçekleştirildiğini aktaran Baraçlı, "Sürücüsüz metro araçlarımızla İstanbul’a hizmet vereceğiz. Gerçekten çok önemli bir çalışma. Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nın araçlarının indirilmesi töreninde beraberiz. Tabi bu hatta 126 trenle işlemlerimizi gerçekleştireceğiz. Bizim için önemli olan unsur sürücüsüz araçların olmasıdır. Cumhurbaşkanımız liderliğinde gerçekleştirdiğimiz yerlileştirmede ilk adımı da bu araçlarla atıyoruz. Bizler bu projeleri gerçekleştirirken ilkleri de ortaya çıkarmak istedik. İnşallah vatandaşlarımız bu hizmeti alırken hakikaten konforu ve rahatlığı bu bölgede sağlayacaklar. Başkanımızla beraber birçok projeye imza atıyoruz. Bu hatta 20 kilometre gerçekleşen hat, 16 istasyonda hizmet verecek. 2017 Ocak ayında Yamanevler’e kadar deneme seferleri başlayacak. 2017 içerisinde de tüm hatlarla hizmete girecek" ifadelerini kullandı.

                       

 DSC_0214

           

Hedeflerinin raylı sistemlerle değil toplu ulaşımlarla da hizmetleri artırabilmek olduğunu belirten Baraçlı, “Sanayi işbirliği çerçevesinde yerli metro aracı çalışmasını da başlattık. Yerli metro aracında inavasyonu ön planda tutup, yeniliği hedef edindik. Milli sanayinin gelişmesiyle raylı sistemler üst seviyeye çıkacak. Önemli olan unsur gelecek odaklı 2023, 2053 ve 2071 Türkiye’sine daha modern ve daha katılımcı bir anlayışla seviyesine getirebilmek.” şeklinde konuştu.

 

TÜRKİYE’DE İLK DEFA SÜRÜCÜSÜZ METRO

 

“Araçlarımızda sürücüsüz hizmet var, otomatik kapı sistemleriyle de Türkiye’de de İstanbul’da da ilk kez kullanılacak" diyen Baraçlı sözlerine şöyle devam etti: "Bu hattın farklı özelliği de var, Marmaray’a ve metrobüse entegrasyonuyla büyük bir hizmeti olacak. 126 araçla bu hizmet verecek. Konforu da beraberinde farklı bir boyuta getirmiş oluyoruz. İstanbul’da raylı yatırım sistemlerimiz hızla devam ediyor. Bununla ilgili 6 hattımızın da ihalesini tamamlayacağız. Türkiye hızlı bir şekilde büyüyor. Önemli olan, bizler bu çalışmaları yaparken, milli sanayinin gelişmesi için gelişmesi için farklı konseptleri oluşturabilmek. Büyükşehirdeki arkadaşlarımızla yerlileşme konusunda gerekli adımlar atılıyor.”

          

 DSC_0237

           

Konuşmaların ardından vagonlar basın mensuplarına tanıtıldı.

Toplam maliyeti 656 milyon Avro olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro hattı Anadolu Yakası’nın ikinci büyük metro hattı olacak ve 20 kilometrelik çift tüp metro tüneli, 16 adet istasyon ve 2,7 kilometrelik bağlantı tüneli ile bakım-onarım-depo sahasından oluşacak.

 

TEK YÖNDE SAATTE 65 BİN YOLCU TAŞIMA KAPASİTESİ

 

Raylarda tam otomatik ve sürücüsüz araçlar kullanılacak, trenler tek yönde saatte 65 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip ve 80 kilometre hıza kadar ulaşabilecek. Metro hattı, Üsküdar İstasyonunda, Marmaray hattının istasyonu ile yeraltından hatlar arası yolcu geçişi sağlanacak, Altunizade İstasyonu’nda metrobüsten metro hattına yolcu geçişleri yapılacak. Ayrıca Dudullu İstasyonu’nda planlama aşamasında bulunan “Bostancı-Dudullu Hattı” ile ortak bir istasyon yapısı oluşturulacak.

            

DSC_0236

          

Üsküdar-Çekmeköy Metro Hattı, 20 kilometre uzunluğa sahip olacak. Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Bulgurlu, Ümraniye, Çarşı, Yamanevler, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, İmam Hatip Lisesi, Dudullu, Necip Fazıl, Çekmeköy-Sancaktepe olmak üzere toplam 16 istasyon bulunan hattın hizmete alınmasıyla, bir yılda atmosfere salınan karbondioksit emisyonundaki azalma 77 bin 246 ton olacak.

         

            DSC_0238

                    

            DSC_0270

                     

            DSC_0288