Haberler

SURİYELİ KADINLARIN EL EMEĞİ GÖZ NURU ÜRÜNLERİ YENİKAPI METROSU'NDA

      

Suriyeli kadınların el emeği göz nuru ürünleri Yenikapı Metrosu’nda

            

 “Suriyeli Kadınların 8 Mart Sergisi”nde Kızılay Toplum Merkezleri’ndeki atölyelerde üretilen tahta boyama ürünleri, takılar, abiye kıyafetler, resimler ve çocuklar için yapılan oyuncaklar sergileniyor. Sergide 233 parça el sanatları ürünü yer alıyor.

                

     

_MG_8200

            

Kızılay Toplum Merkezleri’nde misafir edilen Suriyeli kadınların ürettiği ürünlerden oluşan “Suriyeli kadınların 8 Mart Sergisi”  İstanbul Yenikapı Metrosu’nda açıldı. Serginin açılışına Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay Genel Sekreteri Hüseyin Can, Metro İstanbul yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Açılışa Metro müzisyenleri de ezgileriyle destek verdi.

                

_MG_8202

              

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kızılay olarak kadınların yükünü ve ıstırabını hafifletmek için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: "Suriyeli kadın kardeşlerimizin el emekleriyle üretmiş oldukları, hayatlarını idame ettirmek için bizim onlara öğrettiklerimiz, el sanatları eserleri burada sergileniyor. Bu aslında bir hayat mücadelesidir. Hayata tutunmaya çalışan Türkiye'deki bu Suriyeli misafirlerimiz, Kızılay’ın açmış olduğu Toplum Merkezlerinde, hem Türkçe eğitim alarak Türkçe öğreniyorlar hem de meslek ediniyorlar. Burası aslında bir uyum merkezidir. Türkiye'deki hayat şartlarına, yasal düzenlemelerine onları alıştırmak için vatandaşlık ödevlerini öğretiyoruz."

               

 _MG_8203

               

Kınık, "Dünyanın sıkıntılarını, savaşların acılarını, yoksulluğun ıstırabını en fazla kadınlar çekiyor. Yemen'de, Doğu Afrika'da, Güney Sudan'da, Mali'de, Suriye'de, Irak'ta bütün bu coğrafyalarda ki savaşın en ağır yükünü, en kirli yüzünü maalesef kadınlar kucaklıyor, sırtlıyor" diye konuştu.

 _MG_8211

               

233 parça el sanatları ürününün yer aldığı “Suriyeli Kadınların 8 Mart Sergisi”nde  savaş mağduru kadın ve çocukların Kızılay Toplum Merkezleri’nde savaş travmasını atlatmaları için terapi amaçlı eğitimini aldıkları, sanat ve tasarım ürünleri sergileniyor. Sergide; Türkiye genelinde 7 ilde faaliyet gösteren Kilis, Şanlıurfa, Konya, Ankara, Bursa ile İstanbul Sultanbeyli ve Bağcılar Kızılay Toplum Merkezleri’ndeki atölyelerde üretilen tahta boyama ürünleri, takılar, abiye kıyafetler, resimler ve çocuklar için yapılan oyuncaklar yer alıyor. 

          

_MG_8213