Haberler

Vezneciler İstasyonu açıldı!

Sayın yolcularımız,

 

15 Şubat 2014 Cumartesi günü resmi açılışı yapılarak siz vatandaşlarımızın hizmetine sunulan M2 Şişhane–Yenikapı uzatmasında yer alan Vezneciler istasyonu 16 Mart Şehitlerinin aziz hatırasına binaen 16 Mart 2014 Pazar günü saat 16.00 itibariyle açılmıştır.

 

Vezneciler Metro İstasyonu, İstanbul Üniversitesi Beyazıt Kampüsü öğrencileri ve çalışanları ile bölge halkı ve esnafına raylı sistemlerle konforlu bir ulaşım imkânı sunuyor.

 

 

 

 

 

Yeni Vezneciler İstasyonu’na, İstanbul’un işgali sırasında bu bölgedeki karakolda şehit edilen askerlerimizin anısına “Vezneciler İstasyonu 16 Mart Şehitleri Girişi” ismi verildi. Ayrıca İstasyon girişine olayı üç dilde anlatan anıt (mihenk taşı) da konuldu. Bununla birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “16 Mart Şehitleri Sergisi”i de Vezneciler İstasyonunda yolcuların beğenisine sunulmuştur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şişhane-Yenikapı projesi kapsamında Haliç Metro Köprüsü’nün köprü ayakları, Vezneciler İstasyonu ve Yenikapı İstasyon bölgelerinde sürdürülen arkeolojik kazı ve belgeleme çalışmaları bugüne kadar titizlikle yürütüldü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vezneciler İstasyonu bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen buluntular, İstanbul Arkeoloji Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Bu buluntulardan en önemlisi sayılabilecek Bizans dönemine ait (Opus Sectile) mozaiği İstanbul Arkeoloji Müze Müdürlüğü denetiminde kaldırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

• Vezneciler İstasyonu yüzeyden 30 m. derinliğinde inşa edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

• Vezneciler İstasyonunda ve istasyon girişlerinde, engelli erişimine uygun şekilde uluslararası standartlar doğrultusunda; yürüme ve ikaz bantları, tutunma barları ve engelli asansörü tesis edilerek yüzeyden perona erişim kolaylığı sağlandı.

 

 

 

 

 

• Görme engelli vatandaşlarımız için zemine kabartılı yürüme yolu yapılarak istasyon girişinden perona kadar güvenli erişim sağlandı.

 

 

 

 

• Rayların altına titreşimi önleyici elastomer yastık uygulanarak, trenin sebep olduğu gürültü ve vibrasyon en aza indirilerek seyahat konforu arttırıldı. Projenin Tarihi Yarımada’da olması nedeniyle titreşim sönümleyici ve gürültüyü minimuma indiren ray bağlantı sistemleri tercih edildi.

 

 

 

 

 

ENTEGRASYON

Hacıosman- Yenikapı Metro Hattı üzerinde yer alan Vezneciler İstasyonu’ndan metroya binen yolcularımız

Taksim, 4.Levent ve Hacıosman yönüne,

Yenikapı’ya  ve Marmaray aracılığı ile Üsküdar, Kadıköy ve Kartal yönlerine,

Hafif metro (Yenikapı-Aksaray) uzatması tamamlandığında Otogar-Atatürk Havalimanı-Bağcılar-Başakşehir-Olimpiyat Stadı yönlerine

raylı sistemler ile konforlu bir şekilde ulaşabilme imkanına sahip olacaklardır.

 

 

 

 

 

Bu konuda bugüne kadar göstermiş olduğunuz sabırdan dolayı teşekkür eder, İstanbul Ulaşım A.Ş. olarak yeni istasyonumuzun hayırlı olmasını dileriz.