ERİŞİLEBİLİRLİK HİZMETLERİ

                  

Resim 1

            

Metro İstanbul olarak işletmeciliğini yaptığımız raylı sistem hatlarında ‘Herkes tüm yaşamsal alanlara eşit derecede ulaşma hakkına sahiptir’ ilkesini benimseyerek engelli yolcularımızın hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeleri için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

                 

Erişilebilirlik, raylı sistemler hizmet kriterleri arasında önemli bir yere sahiptir. Şirketimiz, mevcut ve yeni yapılan hatlarda "Erişilebilir İstasyon ve Araçlara" sahip olma konusuna çok önem vermektedir.

                 

Engelli yolcularımızın, istasyona geldikten sonra araca rahatlıkla binip, ulaşımını güvenli şeklide sağlayabilmesi için sunmuş olduğumuz hizmetler arasında; çalışan asansör ve yürüyen merdivenler, uygun eğimli rampalar, yönlendirme levhaları, alternatif bilgilendirmeler, hissedilebilir zemin uygulamaları, kılavuz yol uygulamaları yer almaktadır. Raylı sistem hatlarında, engelli yolcularımız ulaşımlarını ücretsiz seyahat kartları ile gerçekleştirmektedirler.

                      

Resim 2 

                    

Metro İstanbul’un hizmet verdiği tüm hatlarda engelli yolcuların erişimini kolaylaştırmak için çeşitli açılardan iyileştirmeler yapılmaktadır. İstasyonlarda, cadde seviyesinden peron bölgesine kadar ulaşan asansörler, yürüyen merdivenler ve rampalar mevcuttur. Ayrıca engelli yolcularımızın emniyetli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak amacı ile istasyona girişlerinden çıkışlarına kadar, konumları görevli personel tarafından takip edilmekte ve gerekli durumlarda istasyon görevlisini yardım amaçlı yönlendirmektedir.

                  

                 

Resim 3

               

Peron bölgesinde görme engelli yolcularımızın ray hattını fark etmeleri için, uyarıcı nitelikte hissedilebilir zemin uygulaması yapılmıştır. Ayrıca, görme engelli yolcularımızı istasyon girişinden araca kadar yönlendiren kılavuz yollarının yapımı da devam eden çalışmalarımız arasındadır.

             

İstasyonların içerisinde ve girişinde % 6 eğimi aşmayan rampalar bulunmaktadır. Bu sayede Engelli yolcularımız, asansörlerin kapılarına kadar basamaksız ve eşiksiz ulaşabilmektedir. Rampa yüzeyleri kaymaz zemin malzemeden yapılmıştır.

                   

Asansörlerimizde, sesli ve görsel bilgilendirmelerin yanı sıra görme engelli yolcularımız için Braille Alfabesi kullanılarak oluşturulmuş özel bilgilendirmeler de bulunmaktadır. İstasyonlarımızın turnike geçiş alanlarında engelli yolcularımız için özel olarak tasarlanmış serbest geçiş kapıları bulunmaktadır. İstasyonların turnike katlarında engellilerin kullanımına uygun, erişilebilir yükseklikte ankesörlü telefonlar mevcuttur.

                           

Resim 4.1     Rsim 4

                                                           

İstasyonlarımızda bulunan yönlendirme tabelaları ve işaretleri, engelli yolcularımız düşünülerek tasarlanmıştır. Tüm Metro istasyonlarında, araç durduğunda kapıların açılıp kapanacağı yerleri net olarak gösteren yer işaretleri vardır. Bu uygulama sayesinde, engelli yolcularımızın daha seri ve rahat bir şekilde araca binmeleri sağlanmıştır.

                      

Metro İstanbul Tramvay Hatları'nda da erişilebilirlik çalışmaları son hızla devam etmektedir. Hattın bir kısmında düşük tabanlı tramvay araçları kullanılarak, bedensel engelli yolcularımıza Tramvay araçlarından daha verimli yararlanma imkanı sağlanmıştır.

                

Araç içerisinde engelli yolcularımız için, bilgilendirici, uyarıcı anonslar yapılmaktadır. Ayrıca,  daha konforlu yolculuk yapmaları için alan ve koltuk tahsisi yapılmıştır.

 

 Resim 5


‘Özür bedendedir, Engel mekânda’ bilinci ile hareket eden Metro İstanbul, engelli yolcuların ulaşım imkânlarını kolaylaştırmak için üstüne düşen görevleri en iyi şekilde yapmaya gayret göstermektedir. Bu bağlamda, erişilebilirlik çalışmaları ile ilgili yolculardan gelecek her türlü öneri ve eleştiriye değer vererek, çalışmalarını sürdürmeye devam edecektir.

                  

Resim 6 Resim 7