Sıkça Sorulan Sorular

İstasyonlarda Stant Açmak İstiyorum

Raylı sistem istasyonlarında stant açma ile ilgili taleplerinizi Ticari ve Kurumsal İlişkiler Müdürlüğü'ne iletebilirsiniz. 0212 568 99 70 / 28821

Müzisyenim, İstasyonlarda Canlı Müzik Yapmak İçin Ne Yapmalıyım?

Raylı sistem istasyonlarında müzik yapma ile ilgili taleplerinizi BEYAZ MASA üzerinden iletebilirsiniz.

Araç ve İstasyonlardaki Panolara Reklam Vermek İstiyorum

Raylı sistem istasyonlarında veya araçlarda reklam çalışması yapma ile ilgili taleplerinizi Ticari ve Kurumsal İlişkiler Müdürlüğü'ne iletebilirsiniz. 0212 568 99 70 / 28821

İstasyonlarda Fotoğraf ve Kamera Çekimi Yapabilirmiyiz?

Metro, Hafif Metro ve Tramvay istasyonlarımızda izinsiz video çekimi yapmak, fotoğraf çekmek ve görüntü almak yasaktır. İzinsiz olarak gerçekleştirilecek bu tür çalışmalarda güvenlik görevlilerimiz çekim yapan kişi veya kişilerden izin belgelerini sorabilirler. İstasyon, peron ve araçlarımızda reklam, tanıtım, film ya da TV dizisi gibi ticari amaçlı çekimlerde Ticari ve Kurumsal İlişkiler Müdürlüğü ile reklam@istanbul-ulasim.com.tr adresinden ve 0212 568 9970/28821 numaralı telefondan irtibata geçebilirsiniz. İstasyon, peron ve araçlarımızda yapılması istenen haber, belgesel, kısa film ile beraber her türlü kamera, video ve fotoğraf gibi görüntülü kayıt araçları ile çekim izinleri için info@metro.istanbul adresinden Halkla İlişkiler Şefliği ile irtibata geçebilirsiniz.

Hat haritalarınızı nereden görebilirim?

Hatlarımızın haritalarına www.metro.istanbul web sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, istasyonlarda bulunan info panolarda ve araçların içlerindeki panolarda da ağ haritalarımızı görebilirsiniz.

Sefer tarifelerinizi nereden öğrenebilirim?

Raylı sistem hatlarımızın sefer tarifelerini www.metro.istanbul web sitesinden, istasyonlarda bulunan info panolardan öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Alo 153 Beyaz Masa Hattı'nı arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Sefer tarifelerinizdeki rakamlar ne anlama gelmektedir?

Ana sayfada bulunan sefer tarifesi menüsünden, seçmiş olduğunuz biniş istasyonundan geçen tren saatlerini göstermektedir.

Yolculuk ücretlerini hangi şekillerde ödeyebiliriz?

Metro İstanbul raylı sistem hatlarında Elektronik Bilet ve İstanbul Kart kullanarak yolculuk edebilirsiniz. Her istasyonda bulunan Biletmatik makinelerinden biletinizi temin edebilirsiniz.

Seyahat esnasında başka bir araca aktarma yapmam gerektiğini nereden öğrenebilirim?

Raylı sistem araçlarında yapılan anonslarda önemli aktarma noktaları ve buradan aktarma yapılabilecek araçlar belirtilmektedir. Ayrıca hat haritalarında aktarma bölgelerindeki araçlar simgelerle gösterilmektedir.

TT Arena Stadı'na raylı sistem ile ulaşabilir miyim?

TT Arena Stadı'na raylı sistem ile ulaşabilirsiniz. M2 Yenikapı - Hacıosman Hattı Sanayi İstasyonu'na geldiğinizde yan perondan bineceğiniz Seyrantepe metro aracı ile TT Arena'ya ulaşabilirsiniz.

Kurumunuzun faaliyetlerini ve çalışmalarını nerelerden takip edebiliriz?

Metro İstanbul ile ilgili haberler basın yayın organlarının yanı sıra web sitemizden ve sosyal ağlardan paylaşılmaktadır. Facebook (https://www.facebook.com/metroistanbulas), Twitter (https://twitter.com/metroistanbul_),Youtube (https://www.youtube.com/user/istulasim/feed) ve Instagram (metroistanbul_) hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz.

Raylı sistemlerde ilk ve son sefer kaçta?

Tüm hatlarda ilk sefer 06:00'da başlamaktadır. Son sefer ise 00:00'da yapılmaktadır.

Gece 00:00'dan sonra neden sefer yapılmıyor?

Raylı sistem hatlarında ve araçlarda gece bakım çalışmaları yapılması gerektiğinden sefer yapılamamaktadır.

Özel gün ve gecelerde seferlerde yapılan düzenlemeleri nasıl öğrenebilirim?

Seferlerimizde yapılan ekstra düzenlemeler (iptal, saat uzatılması vs.) web sitemizde ve sosyal medya hesaplarımızda yayınlanmaktadır. Ayrıca www.ibb.gov.tr sitesinde de yapılan düzenlemelerden bahsedilmektedir. Yine Alo 153 Beyaz Masa hattından da bilgi alabilirsiniz.

Raylı sistem araçlarına hayvan ile binebilir miyim?

Aşağıda belirtilenlerin haricinde istasyon ve araçlara hiçbir hayvan sokulmaz. Bunlar:

1. Görme özürlülere refakat eden kılavuz köpekler

2. Kafes ya da sepette taşınmak koşuluyla, küçük kafes hayvanlarıdır.

NOT: Serbest kaldığında yolculara zarar verebilecek yırtıcı, zehirli vs. hayvanlar bu uygulamanın dışındadır ve bu tür hayvanlarla hiçbir şekilde raylı sistem hatlarında yolculuk yapılamaz.

Raylı sistem araçlarına bisiklet ile binebilir miyim?

Katlanabilir bisikletler ile kılıf ya da çanta içerisinde taşımak şartıyla işletme saatleri içerisinde, büyük boy katlanmayan bisiklet ile yoğun saatler (07:00 – 09:00 / 16:00 – 20:00) dışında ücretsiz seyahat edebilirler. Büyük boy katlanamayan bisikletler ile yoğun saatlerde yolculuk edilememektedir.