Yolcu Güvenliği

Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği’ne üye olan şirketimiz, dünyanın önemli şehirlerindeki metro ve raylı sistem uygulamalarını yakından takip etmekte, emniyet ve güvenlik tedbirleri açısından etkin bir yol izlemeye, ortak akıl ile son teknolojileri kullanmaya devam etmektedir.

               

Güvenlik uygulamalarımızdaki birincil amaç; gerçek ve algısal güvenlik düzeyini iyileştirerek, yolcularımızın ve personellerimizin huzur ve güven içinde bulunmalarını temin etmektir.

          

Hatlarımızda alınan güvenlik tedbirleri genel itibari ile 3 ana unsurdan oluşmaktadır.

İnsan Unsuru

            

Guvenlik Görevlisiİstasyonların turnike alanlarında nokta nöbeti tutan resmi üniformalı güvenlik görevlileri bulunmakta olup, yolcuya açık diğer alanlarda ise devriye hizmeti veren güvenlik görevlileri bulunmaktadır. Metronun kuruluşundan bu güne kadar uygulanmakta olan yolcu taşıma yönergesine göre yanıcı, parlayıcı, patlayıcı vb. maddelerle istasyon ve araçlara giriş yapılması yasak olduğundan güvenlik personelleri, dedektör ile üst araması, çanta ve paket kontrolü yapmaktadır. İstasyonlarda resmi üniformalı güvenlik görevlilerinin yanı sıra, sivil olarak görev yapan güvenlik görevlileri de mevcuttur. İstasyonlarda güvenlik personeli dışında İstanbul Emniyet Müdürlüğü de sivil polis memurları ve zaman zaman da resmi polis memurları bulundurmakta olup, koordineli bir şekilde çalışılmaktadır.

       

Acil durumlarda, güvenlik görevlilerinin yanı sıra istasyonlarda bulunan diğer personeller de (istasyon amirleri, bakım ekipleri, temizlik personelleri vb ) bulundukları alanları kontrol etmekte sorumludurlar. Olası bir acil durumda söndürme, tahliye vb. İşlemleri kimin yapacağı ve hangi personelin görevinin ne olduğu hususları belirlenmiş olup, konularına göre yapmış olduğumuz tatbikat eğitimlerimiz belirli periyotlarla tekrarlanmaktadır.

        

Teknik Unsurlar

                 

Güvenlik Kameraları(Özellikle kamera ve alarm sistemleri ile diğer güvenlik sistemleri) İstasyonlardaki halka açık/kapalı tüm alanlar ileri teknoloji ürünü kameralar ile 24 saat gerçek zamanlı olarak izlenmektedir. Hem metro kumanda merkezi hem de istasyonlardan lokal olarak izleme yapılan kamera sayıları yeterli seviyededir. 

Fiziki Güvenlik

                

Halka kapalı alanların girişleri manyetik kartla yapılmakta, izinsiz giriş yapılmak istendiğinde sistem izin vermemekte olup, ilgili personeli sesli ve görsel olarak uyarmaktadır. Ayrıca metro ve tramvay hatlarımızda duvarlar, tel örgüler, bariyerler, turnikeler ile aydınlatma sistemleri ve ikaz levhaları mevcuttur.

       

Görev Alanlarımız

         

Metro İstanbul’a ait tramvay ve metro istasyonları, ray hatları/yolları, idari bina ve tesisler (iç ve dış tüm koruma alanları) ile raylı sistem araçları ve atölyeler.

          

Güvenlik Hedeflerimiz

                   

  • Güvenlik seviyesini ve hissini arttırmak.
  • Önleyici tedbirlere ağırlık vermek.
  • Teknolojiden daha fazla yararlanmak.
  • Yolcu ve personellerimizin, güvenlik tedbirlerimize katılımlarını sağlamak.

İşe Alım Süreci

               

Özel Güvenlik Hizmetleri, 2006 yılından bu yana 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 5188 sayılı Özel Güvenlik Kanunu'na uygun olarak yapılan ihaleler kapsamında hizmet satın almak suretiyle yürütülmektedir. Dolayısıyla, güvenlik başvuruları için yüklenici firmalarımıza müracaatta bulunulması gerekmektedir.